Qelizat Staminale me ndihmuan mua!

Histori te ndryshme rreth eksperiencave te njerezve qe kane perfituar nga perdorimi I qelizave staminale ne trajtimin e semundjeve te ndryshme:

AUTIZMI

Gracy Gregory – Perdori qelizat e veta staminale qe I kishte depozituar ne bank private

01_Gracy.jpeg

 

Prinderit e Greisit te vogel vendosen ti ruanin qelizat staminale gjate lindjes se vogelushes, ne nje banke private. Ata nuk mund ta imagjinonin qe do ti perdornin ato nje dite. Fatkeqesisht, kur Greis ishte akoma nje bebe, ata vune re disa simptoma te cuditshme ne baze te te cilave ajo u diagnostikua me autizem ne moshen 2 vjecare. Menjehere pas diagnostikimit, cifti mori nje ftese nga banka e qelizave per ta perfshire vogelushen Greis ne programin e trajtimit te autizmit me qelizat staminale, program I cili zhvillohet nga universiteti Duke.

Kjo eshte historia e tyre: https://edition.cnn.com/videos/health/2017/04/05/duke-stem-cell-autism-study-orig-db.cnn/video/playlists/life-with-autism/


PARALIZE CEREBRALE

Luke Fryer – Perdori qelizat e veta staminale qe I kishte depozituar ne bank private

02_luke_1_orig.jpeg


Luke u diagnastikua me paralize cerebrale ne nje moshe shume te re. Fale bankes se qelizave staminale ne te cilen prinderit e Luke kishin zgjedhur te ruanin qelizat e tij, Luke u perfshi ne nje studim klinik I cili kishte per qellim te testonte efektin e qelizave staminale ne rastet e paalizave cerebrale. Perparimi I Luke ishte I ngadalte por konstant. Sot Luke mund te eci, te vrapoi dhe te shijoi femijerine e tij si gjithe femijet e tjere.

Lexoni me shume rreth Luke dhe eksperiences se familjes se tij: https://www.savethecordfoundation.org/resources/cord-blood-for-cerebral-palsy-meet-luke


LIMFOMA E HODGKIN

Diane Paradise – Perdori qelizat staminale te ruajtura ne banke shteterore qelizash

03_Diana_paradise.jpeg


Diane u diagnastikua me limfomen e Hodgkin (NLPHD) ne moshen 24 vjecare. Gjithcka filloi me nje mase qe u zhvillua ne pjesen e brendshme te krahut te saj. Pas 5 muajsh nje mase tjeter u shfaq. Doktoret bene te pamunduren per ti hequr keto masa kanceroze por, ato rishfaqeshin. Pas perpjekjes se 5-te nga mjeket, Diane vendosi te provonte dicka te re. Ajo u rregjistrua per te qene pjese e nje studimi klinik per trajtim me qelizat staminale. Diane nuk ka per ta harruar kurre kete vendim qe mori.

Per me teper rreth Diane, lexoni ketu:https://www.savethecordfoundation.org/resources/hodgkins-lymphoma-game-over-diane-paradise-beat-the-odds-wecanican-series


SINDROMA HURLERS (MPS TYPE 1)

Lyla Edgington – Perdori qelizat staminale te ruajtura ne nje banke shteterore

04_lyla_sa_mamom.jpeg


Kur ishte vetem 7 vjec, Lyla u diagnostikua me nje semundje te rende gjenetike e njohur si sindroma Hurlers. Doktoret rekomanduan trajtimin me qeliza staminale si zgjidhjen me te mire per rimekembjen e Lyla. Pak muaj me vone ajo beri nje transplant te qelizave staminale. Sot prinderit e Lylas tregojne me krenari zhvillimin e saj te mire.

Zbulo me shume rreth Lyla: https://www.savethecordfoundation.org/resources/cord-blood-used-to-treat-child-with-hurler-syndrome-genetic-disorder

 

 

HIDROCEFALIA

Grace Mathews - Perdori qelizat e veta staminale qe I kishte depozituar ne bank private

05_hidrocefalus.jpeg


Grace ishte me fat. Prinderit e saj I ruajten qelizat staminale gjate lindjes se Grace. Ajo u diagnostikua me hidrocefali, nje semundje e rende, kercenuese per jeten e cila manifestohet kur lengu cerebrospinal (CSF) qe vesh trurin dhe palcen kurrizore, nuk mund te rrjedh nga truri. Kjo shkakton nje enjtje te trurit si pasoje e rritjes se nivelit te lengut ne kafke. Skuadra e mjekeve profesionist dhe inovtor te universitetit Duke, udhehequr nga Dr. Joanna Kurtzberg, realizuan nje procedure trajtimi me qelizat staminale.

Takohuni me Grace dhe zbuloni me shume rreth procedures: https://www.youtube.com/watch?v=NqClskbu_Sw&feature=youtu.be&list=PL0C861C58B86B63FB


LEUCEMIA

Deb Martell - Perdori qelizat staminale te ruajtura ne nje banke shteterore

06_deb.jpeg

Kanceri nuk perzgjedh. Ai mund te shfaqet ne cdo kohe dhe vend. Debi, nena e 4 femijeve te vegjel, u diagnostikua me kancer te gjoksit ne moshen 36 vjecare. Lufta e saj zgjati per nje kohe te gjate por nuk e mposhti dot kancerin. 9 vite me vone Debi u diagnostikua me leucemi te avancuar. Qelizat staminale I shpetuan jeten.

Lexoni me teper rreth Debit dhe historise se saj: https://www.savethecordfoundation.org/projects-and-events/mother-of-four-won-the-battle-against-breast-cancer-and-leukemia-deb-martell-part-4-wecanican-series